Noutăți

Are doar 15 ani şi a câştigat primul aur al Rusiei la Jocurile Olimpice de la Pyeongchang

Alina Zagitova, în vârstă de doar 15 ani, este noua regină a patinajului artistic. Sportiva ce concurează pentru Echipa Sportivilor Olimpici din Rusia a avut o evoluţie uimitoare, vineri, şi a adus prima medalie de aur a delegaţiei ruse.
Zagitova, care se afla la doar un singur punct în faţa compatrioatei sale Evgenia Medvedeva după programul scurt de miercuri, a executat fără niciun efort considerabil cele mai dificile elemente ale exerciţiului său şi s-a impus în final cu un punctaj total de 239,57 puncte.
Rusoaica a patinat pe compoziţia Don Quijote, a austriacului Leon Minkus. Îmbrăcată într-un tutu de culoare roşie, tânăra sportivă din Rusia chiar a făcut balet pe gheaţă. Şi-a început exerciţiul cu un triplu Lutz iar până la final a mai avut şase sărituri triple care au ridicat sala în picioare, scrie Prosport.
Medvedeva (18 ani), care are acelaşi antrenor ca şi Zagitova s-a clasat pe locul secund, cu 1,31 puncte în spatele medaliatei cu aur. Pe locul 3 s-a clasat canadianca Kaetlyn Osmond.
Cu două zile înainte încheierii ediţiei actuale a JO, OAR a cucerit o medalie de aur, cinci de argint şi opt de bronz, fiind pe locul 15 în clasamentul pe naţiuni.