Lecții OlimpiceNoutăți

Ziua Internațională a Sportului pentru Dezvoltare și Pace la CNOS

Comitetul Național Olimpic și Sportiv din Republica Moldova a celebrat Ziua Internațională a Sportului pentru Dezvoltare și Pace prin organizarea unei Lecții Olimpice.

La Casa Olimpică au fost prezenți elevii clasei a 4-a „A” de la Liceul Teoretic „N. Gogol”. Această instituție de învățământ și CNOS au semnat recent un acord de colaborare, iar elevii liceului participă regulat la Lecțiile Olimpice.

Elevii au dobândit cunoștințe despre istoria desfășurării Jocurilor Olimpice, au vizionat un film despre evoluția sportivilor moldoveni la Olimpiada de la Paris 2024 și au vizitat Muzeul Olimpic. Totodată, oaspeții au avut ocazia să discute cu Zalina Marghieva, singura sportivă din Republica Moldova care a participat la cinci ediții ale Jocurilor Olimpice.

Ziua Internațională a Sportului pentru Dezvoltare și Pace se sărbătorește anual pe 6 aprilie și a fost proclamată oficial de ONU în 2013, în urma inițiativei lansate de Comitetul Internațional Olimpic.

Această zi oferă oportunitatea de a promova sportul și activitatea fizică ca limbaj universal și catalizator al schimbării sociale pentru dezvoltare. Este o platformă de luptă împotriva stigmatizării și discriminării sociale, contribuind la paritatea între bărbați și femei, la adoptarea unui comportament sănătos și la promovarea păcii.

Ziua Internațională a Sportului pentru Dezvoltare și Pace completează evenimentul din 23 iunie, Ziua Olimpică, care celebrează valorile olimpice de prietenie, excelență și respect, angajând milioane de oameni din întreaga lume să practice sportul.

CNOS a sărbătorit pentru prima dată Ziua Internațională a Sportului pentru Dezvoltare și Pace în 2014.

 

Back to top button