Noutăți

Atleții moldoveni pe podiumul European

Lotul național de atletism al Republicii Moldova a participat la Cupa Europei de aruncări în Las Palmas de Gran Canaria, Spania. Sportivii noștri au evoluat alături de concurenți din alte 32 țări europene. La finalul competiției atleții moldoveni au cucerit două locuri pe podiumul european. Andrian Mardare, originar din raionul Hîncești, actualmente student la USEFS, pregătit de antrenorul Valeriu Lungu, a cucerit din prima încercare medalia de aur în concursul de  tineret U 23 la aruncarea suliței și a stabilit un nou record național cu rezultatul 82.34 m, la categoriile tineret și seniori. Recordul precedent de 78,47 m. i-a aparținut, de asemenea, lui Andrian și a fost stabilit anul trecut la Campionatul național al României la Cluj Napoca.  Noua performanță corespunde cerințelor pentru conferirea  titlului de maestru internațional al sportului. Atleta Alexandra Emilianov  în vîrstă de 17 ani a intrat  în concurs la categoria tineret U 23, reușind să se plaseze  pe locul III cu rezultatul de 54,66 m.

Aceste reușite îi plasează pe cei doi tineri  atleți in lista candidatilor  pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020. Rezultate notabile  au obținut, de asemenea, la aruncarea ciocanului atleții olimpici Zalina Petrivskaya – locul 4, și fratele ei Serghei Marghiev – locul 5, la categoria seniori.