Noutăți

Un nou record naţional şi a doua cotă olimpică pentru Rio

Cu prilejul disputării campionatului național la atletism, Serghei Marghiev a cucerit locul 1 la aruncarea ciocanului cu rezultatul 78,72m. Atletul nostru a mai aruncat ciocanul la 78,68m şi 78,22m. Pe parcursul  competiţiei Serghei Marghiev a îmbunătăţit recordul național de două ori şi a depășit limita de 78 metri, normativul olimpic, de 3 ori în total. La moment Serghei Marghiev este unul dintre cei mai puternici sportivi la aruncarea ciocanului în Europa, fiind inclus în lista bursierilor olimpici de către CNOS. În luna martie Marghiev a câștigat bronzul la Cupa Europei de aruncări, în Portugalia. După maratonistul Roman Prodius, Serghei Marghiev este al 2-lea sportiv din Republica Moldova, care a obținut dreptul de a participa la Jocurile Olimpice la Rio de Janeiro. Felicitări!