Tokyo 2020

Șapte clasări în top 8 la Jocurile Olimpice de la Tokyo!

93 de ţări au câştigat medalii la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Pentru Republica Moldova a urcat pe podium canoistul Serghei Tarnovschi. În total au concurat 11.090 de sportivi din 205 state. Delegaţia Statelor Unite ale Americii s-a clasat pe primul loc în clasamentul final pe medalii, după ce China a fost lider în cea mai mare parte a timpului, iar Moldova a încheiat pe locul 86.
Tokyo a găzduit Jocurile Olimpice de vară pentru a doua oară, după ediţia din 1964. Jocurile de la Tokyo trebuiau să aibă loc în 2020, dar competiţia a fost amânată cu un an din cauza pandemiei de coronavirus.

Lilia Fiskovici (atletism, maraton) – locul 54

Sportivii moldoveni, clasați în top 8 la Jocurile Olimpice de la Tokyo vor beneficia de premii din partea statului. O hotărâre în acest sens a fost aprobată în cadrul ședinței Guvernului din 16 iunie: locul 1 (3.000.000 lei), locul 2 (2.600.000), locul 3 (2.000.000), locul 4 (600.000), locul 5 (600.000), locul 6 (400.000), locul 7 (300.000), locul 8 (200.000).

CNOS aduce mulțumiri sponsorilor: MAIB, Purcari și Loteria Moldovei.

Loteria Națională a anunțat că va premia performerii moldoveni. Medaliatul cu bronz, canoistul Serghei Tarnovschi va primi 250.000 de lei, iar cei clasați pe locurile 4-10 vor încasa câte 50.000 de lei.

CNOS informează că pentru delegarea și echiparea Echipei Olimpice la Jocurile Olimpice de la Tokyo nu au fost alocați bani din bugetul de stat.