Beijing 2008

Beijing 2008

Beijing a fost a treia capitala asiatica, gazda a Jocurilor Olimpice de vara, dupa Tokyo (1964) si Seul (1988).

Logo: O lume, un vis!

Stafeta Flacarii Olimpice a ajuns chiar si pe varful Everest, la o altitudine de 8848 m, iar stadionul “Cuibul de pasare” a fost considerat, la acel moment, arena sportiva cu cea mai avangardista arhitectura din lume.

La fel ca la Londra, eroul Jocurilor a fost inotatorul american Michael Phelps, care a castigat opt medalii de aur.

Jocurile au fost transmise integral la TV, pentru prima data in high definition. S-a stabilit un record de audienta, peste doua treimi din populatia Globului urmarind cel putin o proba din cadrul Jocurilor Olimpice.

După o întrerupere de opt ani, Republica Moldova a revenit cu medalie la Jocurile Olimpice de la Beijing (China) 2008, unde a deplasat un lot de 29 de sportivi.

Boxerul Veaceslav GOJAN din satul Grimăncăuți a cucerit medalia de bronz la categoria 54 kg, cedând un singur meci, cel în compania lui Enkhbatyn Badar-Uugan, care avea să devină campion olimpic.

Între alte rezultate remarcabile ale sportivilor noștri se numără locul 9 obținut de boxerul Vitalie GRUȘAC și halterofilul Alexandru DUDOGLO, dar și locurile 10 și 12 ocupate de Ludmila CRISTEA la lupte, respectiv Ion LUCHIANOV la atletism.

Au mai participat la ediția Jocurilor Olimpice de la Beijing: Igor GRABUCEA, Andrei GUŢU, Eugen BRATAN, Vadim VACARCIUC (haltere), Nicolai CEBAN (lupte libere), Alexandr PLIUŞCHIN (ciclism), Ghenadie LÂSOCON (tir), Sergiu TOMA (judo), Sergiu POSTICA, Andrei ZAHAROV, Veronica VDOVICENCO (nataţie), Alexandr LETNICOV, Inna GLIZNUŢA, Zalina MARGHIEV, Marina MARGHIEV, Valentina DELION, Vadim HRANOVSCHI, Oxana JURAVELI, Roman ROZNA, Ivan EMILIANOV, Olga CRISTEA, Feodosii CIUMACENCO, Vadim COVALENCO, Iaroslav MUŞINSCHI (atletism).

Rezultate

Nume / Prenume Competiția Locul Obținut
Veaceslav Gojan Box Medalie de bronz
Vitalii Grusac Box 9
Igor Grabucea Haltere 15
Alexandr Dudoglo Haltere 9
Andrei Gutu Haltere 20
Eugen Bratan Haltere 13
Vadim Vacarciuc Haltere 12
Nicolai Ceban Lupte libere Participant
Ludmila Cristea Lupte libere 10
Alexandr Pliuschin Ciclism 17,76
Ghenadii Lisoconi Tir 12
Sergiu Toma Judo Participant
Sergiu Postica Natatie 56
Andrei Zaharov Natatie 57
Veronica Vdovicenco Natatie 41
Alexsandr Letnicov Atletism 25
Ion Luchianov Atletism 12
Ina Gliznuta Atletism 28
Zalina Marghiev Atletism 38
Marina Marghiev Atletism 44
Valentina Delion Atletism Participantă
Vadim Hranovschi Atletism 35
Oxana Juraveli Atletism 44
Roman Rozna Atletism 26
Ivan Emelianov Atletism 35
Olga Cristea Atletism 20
Feodosii Ciumacenco Atletism 47
Vadim Covalenco Atletism Participant
Iaroslav Musinschi Atletism 41

Galerie Foto

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker