Atena 2004

Atena 2004

Elenii au tinut sa sublinieze ca Atena a fost prima gazda a JO moderne de vara.

Logo : Bine ati venit acasa!

Maratonul s-a desfasurat  pe acelasi traseu ca in urma cu peste un secol de la primele intreceri, iar  sosirea a fost pe stadionul Panathenaic, gazda Jocurilor din 1896. De asemenea, concursul de tir s-a desfasurat in Olympia, locul de disputare al Jocurilor Olimpice antice.

Flacara Olimpica a efectuat un periplu mondial, in premiera pe toate cele cinci continente, fiind purtata prin stafeta in 34 de orase din 26 de tari.

Vedeta  Jocurilor a fost inotatorul american Michael Phelps care a castigat opt medalii, dintre care sase de aur si doua de bronz.

Ediția Jocurilor Olimpice de la Atena (Grecia), anul 2004, nu ne-a adus medalii. Lotul țării noastre a fost compus la această ediție din 33 de sportivi: Alexandru BRATAN, Vadim VACARCIUC și Eugen BRATAN (haltere), Victor BIVOL (judo), Ion LUCHIANOV, Vladimir LETNICOV, Ivan EMILIANOV, Vadim HRANOVSCHI, Roman ROZNA, Victor COVALENCO, Fedosei CIUMACENCO, Olga CRISTEA, Natalia CERCHES, Svetlana TCACIȘEPELEVA, Inna GLIZNUȚA și Olga BOLȘOV (atletism), Vitalie GRUȘAC și Igor SAMOILENCO (box), Ruslan IVANOV și Igor PUGACI (ciclism), Oleg MOLDOVAN (tir), Octavian GUȚU, Stepan PINCIUC, Victor ROGUT, Alexandr IVLEV, Andrei MIHAILOV, Andrei CAPITANCIUC, Sergiu POSTICA, Andrei ZAHAROV, Maria TREGUBOVA și Nicoleta COICA (natație), Ghenadie TULBEA și Ruslan BODIȘTEANU (lupte libere).

Rezultate

Nume / PrenumeCompetițiaLocul Obținut
Veaceslav GojanBoxMedalie de bronz
Vitalii GrusacBoxLocul 9
Igor GrabuceaHaltereLocul 15
Alexandr DudogloHaltereLocul 9
Andrei GutuHaltereLocul 20
Eugen BratanHaltereLocul 13
Vadim VacarciucHaltereLocul 12
Nicolai CebanLupte libereParticipant
Ludmila CristeaLupte libereLocul 10
Alexandr PliuschinCiclismTimp: 17,76
Ghenadii LisoconiTirLocul 12
Sergiu TomaJudoParticipant
Sergiu PosticaNatatieLocul 56
Andrei ZaharovNatatieLocul 57
Veronica VdovicencoNatatieLocul 41
Alexsandr LetnicovAtletismLocul 25
Ion LuchianovAtletismLocul 12
Ina GliznutaAtletismLocul 28
Zalina MarghievAtletismLocul 38
Marina MarghievAtletismLocul 44
Valentina DelionAtletismParticipantă
Vadim HranovschiAtletismLocul 35
Oxana JuraveliAtletismLocul 44
Roman RoznaBoxLocul 26
Ivan EmelianovAtletismLocul 35
Olga CristeaAtletismLocul 20
Feodosii CiumacencoAtletismLocul 47
Vadim CovalencoAtletismParticipant
Iaroslav MusinschiAtletismLocul 41

Galerie Foto

Participarea Sportivilor Moldoveni la Jocurile Olimpice

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker