Atena 2004

Atena 2004

Elenii au tinut sa sublinieze ca Atena a fost prima gazda a JO moderne de vara.

Logo : Bine ati venit acasa!

Maratonul s-a desfasurat  pe acelasi traseu ca in urma cu peste un secol de la primele intreceri, iar  sosirea a fost pe stadionul Panathenaic, gazda Jocurilor din 1896. De asemenea, concursul de tir s-a desfasurat in Olympia, locul de disputare al Jocurilor Olimpice antice.

Flacara Olimpica a efectuat un periplu mondial, in premiera pe toate cele cinci continente, fiind purtata prin stafeta in 34 de orase din 26 de tari.

Vedeta  Jocurilor a fost inotatorul american Michael Phelps care a castigat opt medalii, dintre care sase de aur si doua de bronz.

Ediția Jocurilor Olimpice de la Atena (Grecia), anul 2004, nu ne-a adus medalii. Lotul țării noastre a fost compus la această ediție din 33 de sportivi: Alexandru BRATAN, Vadim VACARCIUC și Eugen BRATAN (haltere), Victor BIVOL (judo), Ion LUCHIANOV, Vladimir LETNICOV, Ivan EMILIANOV, Vadim HRANOVSCHI, Roman ROZNA, Victor COVALENCO, Fedosei CIUMACENCO, Olga CRISTEA, Natalia CERCHES, Svetlana TCACIȘEPELEVA, Inna GLIZNUȚA și Olga BOLȘOV (atletism), Vitalie GRUȘAC și Igor SAMOILENCO (box), Ruslan IVANOV și Igor PUGACI (ciclism), Oleg MOLDOVAN (tir), Octavian GUȚU, Stepan PINCIUC, Victor ROGUT, Alexandr IVLEV, Andrei MIHAILOV, Andrei CAPITANCIUC, Sergiu POSTICA, Andrei ZAHAROV, Maria TREGUBOVA și Nicoleta COICA (natație), Ghenadie TULBEA și Ruslan BODIȘTEANU (lupte libere).

Rezultate

Nume / Prenume Competiția Locul Obținut
Veaceslav Gojan Box Medalie de bronz
Vitalii Grusac Box Locul 9
Igor Grabucea Haltere Locul 15
Alexandr Dudoglo Haltere Locul 9
Andrei Gutu Haltere Locul 20
Eugen Bratan Haltere Locul 13
Vadim Vacarciuc Haltere Locul 12
Nicolai Ceban Lupte libere Participant
Ludmila Cristea Lupte libere Locul 10
Alexandr Pliuschin Ciclism Timp: 17,76
Ghenadii Lisoconi Tir Locul 12
Sergiu Toma Judo Participant
Sergiu Postica Natatie Locul 56
Andrei Zaharov Natatie Locul 57
Veronica Vdovicenco Natatie Locul 41
Alexsandr Letnicov Atletism Locul 25
Ion Luchianov Atletism Locul 12
Ina Gliznuta Atletism Locul 28
Zalina Marghiev Atletism Locul 38
Marina Marghiev Atletism Locul 44
Valentina Delion Atletism Participantă
Vadim Hranovschi Atletism Locul 35
Oxana Juraveli Atletism Locul 44
Roman Rozna Box Locul 26
Ivan Emelianov Atletism Locul 35
Olga Cristea Atletism Locul 20
Feodosii Ciumacenco Atletism Locul 47
Vadim Covalenco Atletism Participant
Iaroslav Musinschi Atletism Locul 41

Galerie Foto

Close

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker