Noutăți

Svetlana Saenko a disputat o singură luptă la Mondiale

Luptătoarea Svetlana Saenko a fost eliminată încă din primul tur la Campionatul Mondial de la Paris. În limitele categoriei de greutate 75 kg, sportiva de 34 de ani a cedat luptătoarei din Canada, Justina Renay Di Stasio, cu 0-10. Svetlana Saenko, originară din Ucraina, a participat la două ediții ale

Mai mult

Serghei Marghiev s-a calificat în finală cu cel mai bun rezultat

Serghei Marghiev a acces în finala Universiadei Mondiale, care se desfășoară în Taipeiul Chinez. Participant la aruncarea ciocanului, sportivul de 24 de ani a obținut cel mai bun rezultat în calificări – 72.59 metri. Finala va avea loc joi, 24 august. La haltere, Ecaterina Cîlcic s-a clasat pe locul 7

Mai mult

Luptătorii de stil greco-roman și-au încheiat evoluția la Mondiale

Luptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu a fost eliminat în optimele de finală la Campionatul Mondial de la Paris. În limitele categoriei de greutate 59 kg, el l-a învins în calificări pe francezul Leo Alexandre Sylvain Tudezca, scor 7-5, dar apoi i-a cedat azerului Taleh Mamadov, cu 9-12. La 66

Mai mult

Serghei Cechir a încheiat pe locul 9 Universiada Mondială

Halterofilul Serghei Cechir, clasat pe locul 6 la Jocurile Olimpice de la Rio, a ocupat poziția a 9-a la Universiada Mondială, care se desfășoară în Taipeiul Chinez. În limitele categoriei de greutate 69 kg, el a înregistrat 289 kg la total (134 smuls, 155 aruncat). Campion a devenit kazahul Albert

Mai mult

Daniel Cataraga s-a clasat pe locul 5 la Mondialele din Paris

Luptătorul de stil greco-roman Daniel Cataraga a ocupat locul 5 la Campionatul Mondial din Paris. El a ajuns în semifinalele caregoriei de greutate 71 kg, după trei victorii de senzație: Ismael Navarro Sanchez (Spania) 9-0, Svilen Plamenov Kostadinov (Bulgaria) 8-0 și Takeshi Izumi (Japonia) 11-1. Apoi, în penultimul act, Cataraga