Noutăți

Adil Osmanov s-a clasat pe locul 5 la FOTE

Judocanul Adil Osmanov a ocupat locul 5 la Festivalul Olimpic al Tineretului European, care se desfășoară în orașul Gyor (Ungaria). El a înregistrat 4 victorii și 2 înfrângeri în categoria de greutate 55 kg. În meciul pentru medalia de bronz, Osmanov a fost învins de rusul Arman Gambarian. La Gyor

Mai mult

Primele rezultate de la FOTE Gyor 2017

În prima zi a întrecerilor din cadrul FOTE Gyor 2017, reprezentanții echipei olimpice a Moldovei au concurat la atletism, înot și tenis. La atletism, în proba masculină de 100 m, Alexei Culiș nu s-a calificat în finală, fiind înregistrat la 11.53. La înot, Alexandra Deinenco s-a clasat pe locul 32

Mai mult

Patru înotători moldoveni au participat la Campionatul Mondial

Înotătorii moldoveni n-au reușit să se califice în semifinalele Campionatului Mondial de natație, care se desfășoară la Budapesta. Pentru Moldova au concurat Pavel Izbișiuc (50 metri fluture), Eugen Poponin (100 m bras), Tatiana Salcuțan (100 m spate) și Alina Bulmag (100 m bras). La Mondialele de seniori lipsește Alexei Sancov,

Mai mult

Alexandra Emilianov a devenit din nou campioană europeană

Atleta Alexandra Emilianov a devenit din nou campioană europeană printre junioare U-20 la aruncarea discului. Ea s-a impus la Grosseto (Italia) cu rezultatul 56.38 metri, fiind urmată de poloneza Karolina Urban (53.88) și Kristina Rakocevic din Muntenegru (53.56). Anul trecut, la Europenele de juniori de la Tbilisi, Emilianov a cucerit

Mai mult

Judocanul Cornel Andries a câștigat Junior Cup de la Praga

6 victorii a obținut judocanul Cornel Andries la turneul Junior Cup de la Praga. În limitele categoriei de greutate 73 kg, el a învins reprezentanți din Polonia, Germania, Ungaria, Marea Britanie, Austria și Azerbaidjan. Anul curent, Andries s-a clasat pe locul 3 și la Cupa Europei printre juniori de la