Noutăți

Patru medalii la turneul G-1 din Grecia la taekwondo

Luptătorii moldoveni au cucerit patru medalii la turneul G-1 din Grecia la taekwondo. Stepan Dimitrov a devenit campion, Vadim Dimitrov a câștigat argintul, iar Ana Ciuchitu și Tatiana Țîmbalari au urcat pe treapta a treia a podiumului de premiere.

Mai mult

Lotul național de judo efectuează un cantonament în Japonia

Lotul național de judo a plecat într-un stagiu de pregătire de 21 de zile la Tokyo (Japonia). Sub îndrumarea antrenorului secund al naționalei, Valeriu Duminică se află 8 judocani. Este vorba de Denis Vieru (66 kg), Petru Pelivan, Ion Nacu, Bogdan Jizdan (toți – 73 kg), Dorin Goțonoagă, Nicon Zaboroșciuc

Mai mult

Viișoara Speia a devenit campioană națională la fotbal printre veterani

Formația Viișoara a devenit în premieră campioană națională la fotbal printre veterani. Echipa din Speia și-a adjudecat titlul după ce a învins-o pe fosta campioană, Geotermal Chișinău, cu 3-0. Viișoara a acumulat 31 de puncte, cu două mai multe ca Poliproject Chișinău. Podiumul a fost completat de Avîntul Nimoreni. În

Mai mult

În campionatul național de baschet vor evolua 5 echipe

La Chișinău a demarat noua ediție a campionatului național de baschet masculin. Echipa Universității de Stat de Medicină şi Farmacie a suferit înfrângere în fața celor de Rîbnița, scor 61-83. La gazde, Zaicov a acumulat cele mai multe puncte – 17, în timp ce la Rîbnița s-a remarcat Rozențvit, cu

Mai mult

La Ciadîr Lunga a avut loc un turneu internațional la box

A 11-a ediție a turneului internațional la box, în memoria antrenorului emerit Valerii Potapov, a avut loc la Ciadîr Lunga. La competiție au concurat 18 echipe din Moldova, România, Ucraina și Turcia. Gazdele din Ciadîr Lunga au devenit campioni în patru categorii de greutate.