Noutăți

Lupta națională trînta pe loc de cinste la Hîncești

Consiliul raionl Hîncesti în colaborare cu Federatia de specialitate a desfășurat Turneul republican la lupta națională « trînta » cu participarea echipelor din șase localități ale Moldovei, Chișinău, Ialoveni, Cimișlia, Criuleni, Orhei, Telenești și Hîncești. Concursul a fost consacrat jubileului de 70 de ani de la nașterea profesorului Vasile Colța, antrenor emerit al Republicii Moldova și Bulgariei. În cea mai spectaculoasă partidă a turneului s-au confruntat doi premianți ai campionatului Europei la lupte libere printre cadeți, Nicolae Lesnicov, Cimișlia, și Petru Iovu, Ialoveni, ambii concurenți la categoria 70 de kilograme. Campion a fost declarat Nicolae Lesnicov, care s-a impus la capitolul pregătirii tehnice, obținînd la finalul partidei victoria la tuș. Coimpetiția desfășurată pe scena Casei raionale de cultură, a fost dominată de reprezentativa Școlii sportive din satul Fundul Galbenei, raionul Hîncești, pregătită de către Dumitru Sava, antrenor emerit al Republicii Moldova. La capătul unor meciuri disputante și atractive, campioni ai turneului au fost declarați discipolii săi Cristian Belescu, 60 kilograme, și Gheorghe Erhan, 85 kilograme. Celelalte titluri supreme au fost obținute de Vitalie Bunici, Orhei, 70 kilograme, Chiril Dodan, Ialoveni, 85 kilograme. Consiliul raional a instituit premii suplimentare, înmînate unui grup de antrenori și veterani, care au contribut la popularizarea luptelor și practicării sportului în rîndul copiilor. Antrenorii și veteranii au fost invitați pe saltea  pentru o poza comună, alături de   învingătorii și premianții turneului.