Noutăți

Germania a eliminat Suedia în sferturile turneului de hochei

Naţionalele masculine de hochei pe gheaţă ale Canadei, Cehiei, Rusiei şi Germaniei s-au calificat, miercuri, în semifinalele turneului olimpic de la PyeongChang, marea surpriză a sferturilor fiind victoria nemţilor în partida cu vicecampioana olimpică de la Soci, Suedia.
Naţionala frunzei de arţar, campioana în exercițiu, s-a impus la limită, 1-0, în faţa Finlandei, cu un gol reuşit abia în ultima repriză. Tot la diferenţă de un gol a câștigat şi Cehia în faţa SUA (3-2).
Rusia a trecut cu un scor categoric, 6-1, de Norvegia, în timp ce Germania a câştigat la finalul un meci dramatic, cu 4-3 după prelungiri, în faţa mult mai titratei naţionale a Suediei. A fost prima victorie a Germaniei în faţa nordicilor din istoria turneelor olimpice.
Vineri, în semifinale, Cehia va juca cu Rusia, iar Canada împotriva Germaniei.