Noutăți

Discipolii antrenorului Mazur, premianți în oraşul Lvov

Sportivii moldoveni au cucerit şapte locuri premiante în cadrul prestigiosului concurs „Ucraina Open Cup” la taekwondo WTF, versiunea olimpică.Într-o concurenţă acerbă cu adversari din Europa, Kazahstan şi Emiratele Arabe Unite, Stepan Dimitrov a devent campion la categoria 58 de kilograme, seniori. Fratele său Vadim Dimitrov s-a învrednicit de medalia de argint la categoria 54 kilograme. Acelaşi rezultat l-a obţinut Ana Ciuchitu, senioare,62 kg.Tustrei sînt discipoli ai antrenorului emerit al Republicii Moldova Vladislav Mazur. În oraşul din vestul Ucrainei s-au prezentat cu succes şi discipolii antrenorilor Mircea Beţianu şi Iurii Lisovoi.Alexandru Penev a cucerit locul 1 la categoria 57 kg, cadeţi,  Nichita Ursu a fost declarat campion la categoria 63 kg, seniori, Alexandru Lupu şi-a învins toţi adversarii în cîntarul de +78 kg, juniori, Serghei Ursov s-a învrednicit de medalia de argint în turneul de juniori, categoria 59 kg.Sportivii fruntaşi, membri ai lotului naţional, urmează să participe la Campionatul Europei de Taekwondo WTF, programat în luna mai în Elveţia.